20. březen – den Frankofonie

Máme 20. března a to znamená, že všichni příznivci francouzštiny dnes slaví mezinárodní den Frankofonie. Že nevíte, co to znamená? Nevadí, čtěte dále.

Frankofonie vs. frankofonie

Jak už nadpis napovídá, není Frankofonie jako frankofonie. Frankofonie s malým „f“ je seskupení všech lidí světa, kteří mají společné to, že mluví francouzsky.

Na světě najdeme okolo 300 milionů mluvčích a 132 milionů studujících francouzštinu či ve francouzštině. Na žebříčku světových jazyků se francouzština nachází na 5. místě a co se týče jazyku internetu, tam francouzština obsadila dokonce místo 4.

59 % mluvčích užívajících francouzštinu denně najdeme překvapivě ne v Evropě, ale v Africe.

Dle těchto dat můžeme s jistotou říct, že francouzština je opravdu jazyk světový a učit se jej nám může být k užitku naprosto kdekoli – nejen při cestě do Paříže.


 

Oproti tomu, Frankofonie s velkým „F“ je instituce zahrnující státy, které mají francouzštinu jako úřední jazyk, či se v té dané zemi francouzština běžně užívá jako jazyk druhý, třetí a tak dále (dle lingvistické situace dané země). Tyto země mají často alespoň z části protnutou historii a jejich kultury se v jistých věcech taktéž prolínají.

L’organisation internationale de la Francophonie (l‘OIF)

To je oficiální název mezinárodní organizace Frankofonie. Její vznik sahá do roku 1970 a dnes čítá 88 států – 54 členských, 7 přidružených a 27 pozorovatelů.

Ptáte se, proč by vás tento svátek měl vůbec zajímat, když francouzsky se u nás nemluví? Jestli jste na tomto webu, pravděpodobně vás Francie a francouzština zajímá, tak už jen to je důvod 😊. Ale především, Česká republika je oficiálně na seznamu pozorovatelů, tudíž jsme jako stát také součástí!

zdroj fotky https://www.francophonie.org/qui-sommes-nous-5

Členské státy

Jak už jsem psala, členské státy této organizace jsou takové, které užívají francouzštinu jako svůj hlavní-úřední jazyk nebo je jedním z hlavních úředních jazyků.

Mezi členy patří samozřejmě Francie nebo například Belgie, Lucembursko, Andora, Maroko, Kanada a další.

Co ale znamenají ty dvě další kategorie? Pojďme se na to podívat.

Státy přidružené (membres associés)

Sem se mohou zařadit státy, které užívají francouzštinu ve vzdělávání či sdílí hodnoty Frankofonie. Jako členové skupiny mohou do jistých záležitostí zasahovat a mohou navrhovat, ale nemají hlavní rozhodovací právo.

Státy se statusem pozorovatele (membres observateurs)

Zde patří 27 států včetně Česka (od r. 1999) nebo Slovenska. Tyto státy mají stejná práva a povinnosti jako členové přidružení, ale nesdílí francouzštinu jako jazyk.

Kompletní seznam všech členů Frankofonie najdete zde.

Tip na konec pro všechny jazykově zdatnější – pusťte si proslov Louise Mushikiwabo (secrétaire générale de la Francophonie) k dnešnímu dni.

 

Jak ve videu zaznělo – Gardez la tête haute en toute circonstance. Restons unis et solidaires. En français ! 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.